Nieznajomy mężczyzna, który roztopił moje serce. Rzecz o budowaniu bliskości

with 18 komentarzy

Msza dla przedszkolaków. Sala wypełniona po brzegi. Śpiewy, szuranie krzeseł, głosy dzieciaków, szum tłumu. W tym wszystkim on – na oko trzydziestoletni facet z maluszkiem, który może mieć miesiąc, nie więcej niż dwa. Od razu rzuca się w oczy. W końcu on jeden tutaj jest sam z tak małym dzieckiem. On – tata. Nie mama, nie ciotka. Nie kobieta. Sam z takim maluszkiem?!? W pewnym momencie dziecko zaczyna płakać, ale on wcale nie wpada w panikę. Sprawnie karmi malucha i przewija go, przytula, nosi na rękach. Nic nie pomaga. Niemowlę zanosi się coraz głośniejszym płaczem, siedzące dookoła mamy poruszają się niespokojnie. Gdzieniegdzie widać już jednoznacznie miny pod hasłem „takim bąbelkiem to powinna się jednak mama zajmować” i „jednak tata to nie to samo, co mama”. Ale on nie zwraca na to uwagi. Cały skupiony jest na dziecku. Na SWOIM dziecku, którym przecież potrafi się zająć. Siada na krześle. Rozpina guziki od koszuli i przytula maluszka do klatki piersiowej. W kościele. W środku tłumu. I dzieje się magia bliskości – mija może pięć, może dziesięć sekund i dziecko zasypia. Tak po prostu zasypia. Zapada cisza.

I słychać tylko odgłos szczęk opadających na podłogę.
 

Mama potrafi najlepiej?

Nie będzie nadużyciem, jeśli powiem, że panuje powszechne przekonanie, że niemowlęciem najlepiej zajmuje się mama. Wprawdzie kobiety dziś coraz częściej aktywne są zawodowo, wcześniej i częściej wracają do przerwanej porodem kariery, ale jednak – planując pierwsze miesiące po urodzeniu malucha – raczej naturalnie zakładamy, że to ona zostanie w domu i dziecko „odchowa” do takiego momentu, który wyda nam się akceptowalny, żeby powierzyć je opiece kogoś innego. Potwierdzają to statystyki: w I kw. 2016 roku z urlopów dla rodziców skorzystało 344 tys. osób, w tym tylko 10% stanowili mężczyźni [1].

Przyczyny takiego stanu rzeczy są różne, często także ekonomiczne, i nie będę tutaj nawoływać do wyjścia na barykady i usadzenia panów przy kołyskach, podczas gdy panie masowo wrócą do pracy. Chciałabym jednak zwrócić uwagę na coś innego: to, że tata pracuje zawodowo i spędza znaczną część dnia poza domem, wcale nie musi – a wręcz nie powinno – przesądzać o problemach z budowaniem bliskości z dzieckiem. I to od samego początku, w zasadzie od momentu jego narodzin.
 

Budowanie bliskości

Jasne, mamy mają łatwiej. To one spędzają z maluchem pierwsze godziny w szpitalu, mają pierwszy kontakt skóra do skóry. To przy nich dziecko czuje się bezpiecznie, bo rozpoznaje ich bicie serca, dźwięk głosu. Ale i ojciec może – jeśli tylko chce – budować swoją więź z dzieckiem. Nie nakarmi go wprawdzie piersią, ale może przewijać, przytulać, kołysać, nosić, a nawet kangurować.

Ta ostatnia czynność, polegająca na kontakcie skóra do skóry, gdzie dziecko w samej pieluszce układane jest pionowo na nagiej klatce piersiowej rodzica z uchem na wysokości serca, wydaje się szczególnie przydatna. Badania dowodzą, że kangurowanie jest korzystne zarówno dla dziecka (uspokaja, reguluje oddech i bicie serca, zmniejsza stres, ułatwia zasypianie), jak i dla rodziców, bo wiąże się ze wzrostem poczucia kompetencji. Jeśli kanguruje tata, to dziecko, które przez 9 miesięcy wsłuchiwało się w rytm serca mamy, teraz może także przyzwyczaić się, nauczyć rytmu serca drugiego rodzica, znaleźć bezpieczną przystań także i w jego ramionach. Tata z kolei może oswoić się z dzieckiem, cieszyć jego ciepłem, delikatnym dotykiem. Bliskością właśnie, którą wielu rezerwuje dla relacji mama-niemowlę. Zupełnie niepotrzebnie!

Podobnie zresztą jest z noszeniem maluchów w chustach, które w ostatnim czasie stało się szczególnie modne. I znów – choć po chustę częściej sięgają mamy, dla których – szczególnie przy wymagających dzieciach – jest to rozwiązanie ułatwiające codzienne funkcjonowanie, to także dla tatusiów może to być doskonała okazja do cieszenia się bliskością malucha, poznawania go, ale też do stworzenia mu okazji do poznania siebie samego. I tutaj dochodzimy to ważnej kwestii…

tata i córeczka
 

Dzieci płaczą

Kiedy dziecko zaczyna płakać, dla wielu – także wielu ojców – naturalną reakcją jest przekazanie go mamie. A przecież niemowlę może płakać z wielu powodów – potrzeby bliskości, dyskomfortu, nadmiaru bodźców, dolegliwości fizycznych a nawet nudy! O ile więc mamy pewność, że dziecko nie jest głodne (tzn. niedawno było karmione i, co ważniejsze, nie sygnalizuje głodu przez np. szukanie piersi, wykonywanie ustami ruchów przypominających ssanie czy mlaskanie, próby ssania kocyka, palca itd.) – płacz dziecka może ukoić równie dobrze tata. O ile tylko zechce podjąć wyzwanie i nie zniechęci się ewentualnymi porażkami.

Bądźmy szczerzy – dziecko nie przychodzi na świat z instrukcją obsługi, trzeba czasu, żeby nauczyć się je rozumieć i odpowiednio interpretować jego potrzeby. I zasada ta dotyczy zarówno mamy, jak i ojca dziecka. Choć nieustannie powtarza się hasła o tym, jak to matki najlepiej rozumieją dzieci, to każda z nas (czyż nie?) miała w swoim życiu momenty, kiedy na usta cisnęło się rozedrgane od emocji „o co ci chodzi, mały kosmito?”.

A skoro nawet my, rodzicielki, karmicielki, pierwsze piastunki, nie zawsze rozumiemy nasze dzieci, to dajmy szansę wykazać się ojcom. Przyznajmy się przed nimi, że i nam nie zawsze wychodzi. I nam nie zawsze (a raczej prawie nigdy) dziecko usypia po jednej kołysance. I nam wrzeszczy czasem przy zmianie pieluchy. I nam potrafi się prężyć na rękach, kiedy nie domyślimy się, że woli być bujane ruchem góra-dół, a nie lewo-prawo. Przyznanie się do tych problemów, wypowiedzenie tych słów zamiast wiecznego „jest ok” i „dam sobie radę”, zrezygnowanie z pouczania i życzliwych sugestii, ugryzienie się w język, kiedy na usta ciśnie się „źle to robisz”, to jest wyzwanie dla mam!
 

Akcja aktywizacja

Daleka jestem od twierdzenia, że zadaniem matki jest aktywizowanie ojca i wciąganie go w opiekę nad dzieckiem. On sam powinien chcieć się zaktywizować. On sam powinien mieć taką potrzebę. To w końcu jego dziecko, tak samo, jak i jej. Nazbyt często jednak my, matki, mamy tendencję do wyręczania ojców, stopowania ich zapędów, gaszenia dobrych intencji przez branie na siebie wszystkich zabiegów pielęgnacyjnych, całej niemal opieki nad maluchem. Tacie pozwalamy się czasem z dzieckiem pobawić, a i to pod naszym czujnym, kontrolującym okiem. Czy aby nie za mocno ciągnie za tę rączkę? Czy na pewno da sobie radę z założeniem tego sweterka? A czy mu wody do ucha w kąpieli nie naleje?

Świrujemy z troski, która pewnie wynika z instynktu każącego nam chronić i bronić dziecko przed złem całego świata. Tylko, że tutaj nie ma przed czym go bronić. Nie ma zagrożenia. Przecież to jest ten facet, którego świadomie wybrałyśmy na swojego partnera, na ojca swojego potomstwa. Ten sam, który głaskał nas po rosnącym brzuchu przez kolejne miesiące ciąży, biegał w nocy po śledzia i dżem malinowy, spędził dziesięć godzin wybierając najbezpieczniejszy fotelik samochodowy dla malucha.

Jasne, że będzie się zajmował maleństwem inaczej niż my, ale to nie znaczy, że gorzej. Wręcz przeciwnie – jego „inne” sposoby na zabawianie, usypianie, uspokajanie dziecka to dla malucha bonus, urozmaicenie codzienności, szansa na odkrycie różnorodności otaczającego świata. Kluczowe jest jedno – zaufanie do partnera, który przecież (a zakładam, że jesteśmy w zdrowej, normalnej rodzinie) to dziecko kocha tak samo jak my. I chce dla niego tak samo dobrze. Więc kiedy nasz maluszek bawi się z tatą i zaczyna płakać, nie rzucajmy się jak oszalałe na ratunek, pozwólmy mu samemu rozwiązać sytuację, uspokoić dziecko, zabawić je w sposób, który uzna za słuszny. To ważny sygnał zarówno dla naszego partnera (ufam ci, wiem, że potrafisz), ale i dla naszego dziecka, które uczy się, że i u taty można znaleźć ukojenie, ciepło, bezpieczeństwo.

tata i niemowlę
 

Co z tym czasem?

Mówimy, że mamie jest łatwiej budować więź, bo jest z dzieckiem cały dzień, a tacie trudniej, bo wraca po pracy na kilka godzin. Ale pamiętajmy, że liczy się nie tyle ilość, co jakość wspólnie spędzonego czasu.

Tak, to prawda, mama ma do dyspozycji więcej czasu w towarzystwie malucha, ale wypełniają go też obowiązki domowe – gotowanie, sprzątanie, pranie, prasowanie i co tam sobie wymyślicie.  Powracający z pracy ojciec, jeśli zechce skupić swoją uwagę na potomku, może z łatwością nadrobić „stracony czas”, o ile skoncentruje się na tworzeniu więzi emocjonalnej.

Trzeba tu jasno powiedzieć, że jest różnica między pilnowaniem dziecka, a byciem z dzieckiem. W tym pierwszym przypadku po prostu nadzorujemy, żeby maluch nie zrobił sobie krzywdy, reagujemy na płacz, zaspokajamy podstawowe potrzeby (zmiana pieluchy, karmienie), ale to wszystko może się dziać gdzieś na marginesie uwagi, pomiędzy telefonem, telewizorem, odbieganiem myślami w zupełnie innym kierunku. W tym drugim uwaga skupia się na dziecku, na tu i teraz, na byciu z nim, interakcji, zabawie. Na spędzaniu wspólnego czasu tak, żeby obie strony czerpały z tego satysfakcję i radość. Żeby zbliżały się do siebie.

Kilka lat temu w Wielkiej Brytanii przebadano ponad 1700 rodzin, mierząc czas spędzony przez ojców z dziećmi. Panowie deklarowali, że swoim pociechom poświęcają ponad pół godziny dziennie, co – przyznacie – nie jest jakoś wybitnie imponujące, choć i tak jest to wynik znacznie lepszy niż choćby w latach siedemdziesiątych (w 1974 roku było to średnio 5 minut dziennie…). Kiedy jednak naukowcy, za pomocą mikrofonów i kamer skrupulatnie zmierzyli czas, w którym panowie nie robili NIC innego niż interakcja z dzieckiem, uzyskali wynik zupełnie inny. Ledwie 40 sekund dziennie poświęconych własnemu dziecku i tylko dziecku. Tak, tak, nie przywidziało wam się. 40 sekund. I choć głęboko wierzę, że w większości domów sytuacja wygląda znacznie lepiej, a tendencja jest jednak taka, że tatusiowie są coraz bardziej aktywni i świadomi, to liczba ta może szokować. Na pewno szokuje mnie.
 

Czas na bliskość

Uzasadniając swój brak czasu dla dzieci, ojcowie najczęściej zasłaniają się nadmiarem pracy, przemęczeniem, stresem. A ja wam mówię – pożałujecie tego! Jest taki okres w życiu dziecka, którego nie da się odzyskać. Z dnia na dzień ta mała bezradna kukiełka owinięta w kocyk zmienia się z rezolutnego małego człowieka z własnym zdaniem i własnymi preferencjami.

Założenie – nadal niestety bardzo popularne – że bobasem zajmuje się mama, a tata wkracza później, żeby puszczać latawce i rozmawiać o świecie, jest nie tylko niemądre, ale też bardzo niebezpieczne dla całokształtu relacji ojciec-dziecko. Jeśli na początku wspólnej drogi nie znajdziecie siły i czasu dla malucha, odsuniecie od siebie te wszystkie „niemęskie” zajęcia, jak przewijania, kąpiele czy czesanie warkoczy, nie zaangażujecie się w budowę podstaw waszej relacji, to możecie się potem gorzko rozczarować.

Za kilka lat, kiedy uznacie, że czas wkroczyć i pokazać, na co was stać, kiedy przyjdzie czas na „męskie” atrakcje, wasze dziecko może się okazać zupełnie niezainteresowane. Ani tymi atrakcjami, ani – co gorsza – Wami i Waszym towarzystwem. I zapewniam was, że naprawienie tego, może się okazać znacznie trudniejsze niż noce spędzone na tuleniu ząbkującego niemowlaka.

____________________________________________

Spodobał Ci się ten wpis? Myślisz, że może kogoś zaciekawić albo komuś się przydać? Śmiało, polub go lub udostępnij, a wtedy inni też go zobaczą. W Pozytywnym Domu wszyscy goście są mile widziani!

A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, polub Pozytywny Dom na Facebooku (KLIK), zajrzyj na Instagram (KLIK) albo zapisz się na Pozytywny Newsletter  (KLIK)!

18 Responses

 1. Trzeba chciec, trzeba miec swiadomosc, ze ten najkrotszy w zyciu czas jest najpiekniejszy i niepowtarzalny i ze to do niego najczesciej wraca sie wspomnieniami.

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   To prawda. Ale też trzeba mieć trochę odwagi, żeby nie ulegać stereotypom.

 2. Paulina
  | Odpowiedz

  Mój maz kocha spedzac czas z dziecmi. Nigdy go nie musiałam prosic by sie zajał na siłe. I to jest piekne <3

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   No i właśnie o takich tatusiów nam chodzi. Żeby chcieli spędzać czas z dziećmi, a nie traktowali tego jak smutny obowiązek.

  • Kuba
   | Odpowiedz

   Jestem ojcem 2 letniej Zuzi. Jest perełką w mojej głowie nie wyobrazam sobie jak mógłbym nie poświecic jej czasu na wzajemne przytulania gilgotania masaze na które mówimy masu-masu. Moja zona po trzech miesiacach od porodu wyladowała w szpitalu ze SEPSA która ze tak powiem dostała przy CC nie wyobrazam sobie zeby nie mogło mnie być przy małej chociaz miałem wsparcie babc i dziadków korzystałem z niej raczej rzadko aby jak najbardziej zrekompensowac małej brak mamy. mam taki apel kochajmy swoje dzieci kochajmy spedzac czas z nimi walczmy ze stereotypami kochajaca rodzina to mama i TATA. Uwazam ze jestem świadomym ojcem i odkąd urodziła sie Zuzka stałem sie innym człowiekiem bardziej wrazliwym na drugiego człowieka. Zuzia pozwoliła mi stać się lepszym człowiekiem niz byłem.

   • pozytywnydom
    | Odpowiedz

    Dziękuję za ten komentarz! Takie męskie głosy są bardzo ważne, bo pokazują, że tata może być dokładnie tak samo kompetentny jak mama, jeśli tylko tego chce. Oby więcej takich panów, którzy mówią o swoich dzieciach, jak Ty o córeczce.

 3. Pau Elegancka
  | Odpowiedz

  Szczęśliwie posiadam męża zaangażowanego. Szczęście nie musiałam go do tego specjalnie namawiać, przekonywać, motywować. Dla niego jest to oczywiste, że skoro tworzymy dom, rodzinę, to razem o to dbamy i o siebie też 💋

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   Mąż zaangażowany to powinna być norma, a nadal nie jest. Cieszmy się, że ich mamy 🙂

 4. no niestety, mamy zazwyczaj wiedzą najlepiej. A potem sie dziwią, że nie dają ojcu, który z tego korzysta 😉

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   To prawda, że są niestety i takie mamy. Z drugiej strony jednak, nie potrafię sobie wyobrazić, że jeśli tacie naprawdę zależy, to da się tak po prostu odsunąć do dziecka.

 5. Agni
  | Odpowiedz

  Właśnie nie wiem, czemu usilnie robi się z mężczyzn takie lebiegi jeśli chodzi o opiekę nad dzieckiem… Bywały dni, że córka darła się u mnie a u męża uspokajała raz dwa. My kobiety powinnyśmy doceniać zaangażowanie panów, olać konwenanse (że kościół) bo troska i miłość są najważniejsze.

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   To jest takie myślenie schematami, które w efekcie jest bardzo krzywdzące dla obu płci – dla panów, bo tracą kontakt z maluchami w naprawdę niesamowitym okresie ich życia, a dla pań, bo zarzynają się, same próbując wszystko udźwignąć zamiast dzielić się z partnerem i radością i trudnościami.

 6. Szurszur
  | Odpowiedz

  Tuż przed porodem mówiło mi wiele osób, w tym rodzice, że to kiepski pomysł „rodzić razem”, tzn. w obecności męża. Mitów na ten temat cytować nie ma potrzeby, są powszechnie znane.
  Ale jesteśmy równie uparci, co szaleni i oczywiście Filip był cały czas ze mną. Jedna sprawa, że dla nas dwojga było to doświadczenie nie do zastąpienia. Dwa – Filip do dzisiaj często powtarza, że nie wyobraża sobie, że miało by go tam nie być; byłby jak z innego świata, oderwany. A tak więź z Szaleństwem-maleństwem była oczywista, obserwowanie położnych dało mu pojęcie, jak obchodzić się z synkiem i dziwne było tylko to, że z racji szpitalnych rygorów nie byliśmy potem cały czas razem. To Filip cierpliwie kołysał Szymka, kiedy mały miał wieczorny kryzys, a ja nie dawałam rady z emocjonalnym nawałem żalu. Zawsze wiedział, jak przebrać, przewinąć, zabawić. Kąpiel to ściśle męska rzecz, ja się nie mieszam. Szczęśliwie nie mamy w okolicy cioć dobra rada, które minowałyby nasze partnerstwo dla spokoju, powtarzając, że mężczyzna nie umie. I chociaż przyznam, że (chyba jak każdy – nie piszę każda) mam zapędy do „ja to zrobię lepiej”, to nie wypuszczam ich poza sferę „półświadomości”. Mają takie samo natężenie, jak „ja lepiej zrobię tę sałatkę”.

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   Ja się bardzo cieszę, że w naszych czasach doświadczenie wspólnego porodu jest coraz bardziej naturalnym i powszechnym rozwiązaniem. To bardzo wzmacnia więź między partnerami, ale też między ojcem i dzieckiem. Od razu, od samego początku to jest też jego dziecko i jego odpowiedzialność. Dobrze jest mieć poczucie, że na tatę dziecka też można liczyć zawsze i w każdej sytuacji, zwłaszcza gdy początkowy babyblues podcina skrzydła.

 7. Meżczyna tulący swoje dziecko to musiał być cudowny widok. Bardzo ważne jest to o czym piszesz żeby pozwalać ojcom na zajmowanie się dziećmi, budowanie więzi poprzez bliskość. Kobiety często wyręczają mężczyzn w zajmowaniu się maluchami, a póżniej dziwią się, że nie ma między nimi więzi. Zawsze boli mnie widok ojców, którzy nie potrafią zająć się własnymi dziećmi lub co gorsza te dzieci wcale nie chcą, aby to tata się nimi zajmował!

  • pozytywnydom
   | Odpowiedz

   Szczęśliwie mam w swoim otoczeniu wielu zaangażowanych ojców, dla których opieka nad dzieckiem to nie jest jakieś wydarzenie od święta, ale codzienność. I nie mam na myśli przykrego obowiązku, ale coś, czym oni potrafią się cieszyć i czerpać dumę. Ojciec, który nie potrafi zająć się swoim dzieckiem, albo – co gorsza – nie chce się nim zajmować, to ojciec tylko z nazwy…

 8. Wzruszył mnie ten opis 🙂 <3 Tatusiowie potrafią cudownie zajmować się dziećmi, czasem wystarczy po prostu dać im szansę 🙂

  • Ewelina
   | Odpowiedz

   To prawda. A my, mamy, często mamy tendencję do „umiem lepiej, szybciej, sprawniej”. I co z tego? Oni potrafią po swojemu 🙂

Skomentuj