Wartościowe książki dla mamy – zrób SOBIE prezent na Dzień Matki!

with Brak komentarzy

ksiażki dla mamy„Pod pewnymi względami my, dzisiejsi rodzice, jesteśmy szczęściarzami. Wiedza jest naprawdę w zasięgu ręki, w zasięgu kliknięcia myszką” – napisałam ledwie dwa dni temu w moim tekście o krzyczeniu na dzieci. W odpowiedzi usłyszałam, że problemem może być właśnie nadmiar wiedzy i problem z wybraniem wartościowych źródeł. I to prawda. Dlatego uważam, że warto się dzielić swoimi odkryciami. I to właśnie robię. Oto książki dla mamy, które pozwoliły mi inaczej spojrzeć na moje dzieci i nasze relacje, dając solidne podstawy mojemu macierzyństwu.

 

Jeśli macie ochotę zrobić sobie prezent na Dzień Matki, lub z dowolnego innego powodu, takie książki dla mamy mogą być naprawdę dobrym pomysłem!

 

książki dla mamy

Małgorzata Musiał „Dobra relacja. Skrzynka z narzędziami dla współczesnej rodziny”

Gdybym miała przeczytać jedną tylko książkę poświęconą budowaniu zdrowych relacji w rodzinie, to chyba byłaby właśnie ta. Autorka – pedagog z wykształcenia, mama trójki dzieci – porusza właściwie wszystkie najważniejsze aspekty rodzinnego życia. Granice, emocje, współpracę, problemy i konflikty, konsekwencje, kary i nagrody oraz relacje między rodzeństwem. W prosty, zwyczajny sposób mówi o tym, jakie mechanizmy rządzą zachowaniem dzieci i dorosłych. Oraz pokazuje w praktyce, jak radzić sobie z problemami, szanując potrzeby wszystkich członków rodziny.

Nade wszystko daje jednak ogromny ładunek pozytywnej energii, wsparcia, wyrozumiałości i zrozumienia dla rodzicielskich zmagań, które stawia przed nami każdy kolejny dzień.

Ostatni rozdział jej książki nosi tytuł „Zakończenie – czyli kilka słów o tym, jak przetrwać zwątpienie”. I chyba nie ma lepszego zamknięcia dla książki, która może być dla wielu rodzicom otwarciem zupełnie nowej ścieżki.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

książki dla mamy

Adele Faber, Elaine Mazlish „Jak mówić, żeby dzieci nas słuchały. Jak słuchać, żeby dzieci do nas mówiły”

Nafaszerowany wiedzą i wziętymi prosto  z życia przykładami poradnik dla rodziców, którzy mają dość poczucia, że codziennie toczą bitwę z własnymi dziećmi. O tym, jak pomóc im sobie radzić z własnymi uczuciami. Jak zachęcić do współpracy i samodzielności. O roli pochwał i kar. A także o rolach, w które wtłaczamy nasze pociechy, a nierzadko i siebie samych.

Oparta na osobistych doświadczeniach autorek, z których każda jest matką trójki dzieci, oraz na historiach setek rodziców, z którymi spotkały się na warsztatach i konsultacjach, ta książka pokazuje, jak w prostych krokach można przeprowadzić rewolucję we własnym domu, pomagając wszystkim członkom rodziny.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

Joanna Faber, Julie King „Jak mówić, żeby maluchy nas słuchały. Poradnik przetrwania dla rodziców dzieci w wieku 2-7 lat”

To jedna z książek, do których wracam najczęściej z racji wieku moich dzieci. Jest pełna wiedzy, bogata w przykłady z codziennego życia i skupiona na praktyce, nie teorii. Bitwy nad talerzem, poranne szaleństwo, kłamstwa, zakupy z dziećmi, mali uciekinierzy, bicie, popychanie… W opisanych w niej przykładach i historiach odnajdzie się rodzic każdego malucha.

Ale w książce nie chodzi wcale o to, jak „poradzić sobie” z dzieckiem, zmanipulować je czy wykorzystać swoją przewagę. Raczej o to, by je zrozumieć i pomóc mu w jego trudnościach. „Ludzie to ludzie, choćby nie wiem, jak mali”. „Nasz sposób mówienia do dzieci staje się ich wewnętrznym głosem”. Te dwa zdania przeczytać można na pierwszej stronie książki i to jest chyba jej najlepsze podsumowanie.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

PS. Jeśli macie starsze dzieci, to jest też wersja dla Was: “Jak mówić do nastolatków, żeby nas słuchały, jak słuchać, żeby z nami rozmawiały”. Można ją kupić TUTAJ:

 

książki dla mamy

 

Jesper Juul „Twoje kompetentne dziecko”

Dlaczego powinniśmy traktować dzieci poważniej? – pyta Jesper Juul, duński pedagog, który od ponad trzydziestu lat pomaga rodzicom w budowaniu bliskich relacji z dziećmi. A potem odpowiada. I to odpowiada w sposób, który pozwala na dziecko spojrzeć w zupełnie inny sposób.

Bez owijania w bawełnę, w prostych, jasnych słowach mówi o jego kompetencjach i wrodzonej gotowości do współpracy. Oraz o poczuciu własnej wartości, którą czasem nieświadomie niszczymy. Pokazuje, jak niezaspokojone potrzeby kształtują dziecięce zachowanie. A także podkreśla wielowymiarowość rodzicielskiej odpowiedzialności za dzieci. Na konkretnych przykładach pokazuje, jak niewielka zmiana w sposobie komunikacji może wpłynąć na jakość rodzinnych relacji.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

Jesper Juul „NIE z miłości”

Na czym polega sztuka odmawiania dzieciom? Jakich słów używać? Jak sobie radzić z dziecięcą frustracją? Czy dziecko też ma prawo do mówienia NIE?

Na te i wiele innych pytań autor odpowiada w krótkiej (niespełna 100 stron), ale konkretnej książce o tym, z czym rodzice często mają problem. O sztuce mówienia NIE.  Ale i o tym, na jakie manowce może nas zwieść nieumiejętność rozróżnienia tego, czego dzieci chcą, od tego, czego naprawdę potrzebują.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

Książki dla mamy

 

Carlos Gonzalez „Moje dziecko nie chce jeść”

Wbrew tytułowi to nie tylko książka dla rodziców dzieci z problemami żywieniowymi, ale właściwie dla każdego rodzica. Bo przecież niemal każdy rodzic – szczególnie chyba dotyczy to mam – miewa wątpliwości związane z żywieniem swojego dziecka. Czy je wystarczająco dużo? Dlaczego nie chce próbować nowych rzeczy? Jak go przekonać, żeby jadł więcej warzyw? Dlaczego zawsze jest na samym dole siatki centylowej? Czy te pytania nie brzmią znajomo?

Autor, znany i ceniony hiszpański pediatra, ojciec trojga dzieci, jest ekspertem w dziedzinie żywienia dzieci. Solidne naukowe podstawy podpiera wieloletnim osobistym i zawodowym doświadczeniem. Ze zrozumieniem podchodzi do obaw rodziców, ale też nie boi się pokazać, że czasem sami sobie problemy tworzymy…

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

książki na dzień matki

 

Adele Faber, Elaine Mazlish „Rodzeństwo bez rywalizacji”

Pozycja obowiązkowa dla rodziców więcej niż jednego dziecka. W prostych słowa i na bardzo obrazowych przykładach pokazuje świat z perspektywy dziecka, które swoją przestrzenią, czasem, rzeczami i miłością rodziców musi się dzielić z braćmi i siostrami. Pozwala zrozumieć mechanizmy i potrzeby, jakie kryją się za zachowaniami, które czasem trudno nam zaakceptować. Pokazuje, jak reagować, żeby wspierać i budować relację, a nie oddalać się i wcielać w rolę szeryfa.

Nieprzypadkowo zadedykowana została „wszystkim dorosłym braciom i siostrom, którzy nadal skrywają w sobie skrzywdzone dziecko”. Bo chyba szczególnie poruszające jest w niej właśnie to. Wspomnienia i relacje dorosłych już dziś ludzi, za którymi dalej ciągnie się przekleństwo skrzywionych relacji z rodzeństwem.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

książka dla mamy

 

Agnieszka Stein „Dziecko z bliska. Zbuduj szczęśliwą relację”

Książka cenionej psycholog dziecięcej, ekspertki o rodzicielstwa bliskości i porozumienia bez przemocy oparta na koncepcji trzech R. Poczytacie w niej o relacji (budowaniu i podtrzymywaniu więzi), regulacji (rozwiązywaniu trudnych sytuacji i nauce samoregulacji emocji) oraz rozwoju (wspieraniu rozwoju dziecka oraz rozwoju samego rodzica w kontakcie z nim).

To naprawdę solidna dawka wiedzy popartej konkretnymi przykładami i podpowiedziami. Pokazuje, jak można wychowywać dziecko, nie zapominając jednocześnie o sobie samym.

Książkę możesz kupić TUTAJ.

 

Książki dla mamy. Książki dla dziecka

Mówi się, że czytanie dzieciom jest niezwykle ważne. Że 20 minut lektury dziennie przyczynia się do rozwoju dziecka. Ale ważny jest też rozwój matki. A temu rozwojowi sprzyjają dobrze dobrane książki dla mamy. Mi pomogły te, o których przed chwilą napisała. A może teraz Wy podzielicie się jakimiś tytułami? Które książki dla mamy wpłynęły na Wasze rodzicielstwo?

 

____________________________________________

Spodobał Ci się ten wpis? Myślisz, że może kogoś zaciekawić albo komuś się przydać? Śmiało, polub go lub udostępnij, a wtedy inni też go zobaczą. W Pozytywnym Domu wszyscy goście są mile widziani!

A jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi wpisami, polub Pozytywny Dom na Facebooku (KLIK), zajrzyj na Instagram (KLIK) albo zapisz się na Pozytywny Newsletter  (KLIK)!

Skomentuj